Hotărât lucru, ediția din acest an a Wimbledonului rămâne una a surprizelor, cea de-a doua săptămână a venerabilului turneu debutând cu eliminarea favoritei Serena Williams, americana fiind eliminată după un meci cu răsturnări de scor de către Sabine Lisicki (cap de serie 23), nemțoaica reușind să revină de la 0 – 3 în setul al treilea și să-l câștige cu 6 – 4, aceasta după ce câștigase primul set cu 6 – 2 și-l pierduse pe-al doilea cu 6 – 1.

Ca o curiozitate, din 2010 Lisicki a bătut-o în fiecare an, la Wimbledon, pe câștigătoarea Roland Garrosului din anul respectiv, adică pe: Francesca Schiavone (2010), Li Na (2011), Maria Sharapova (2012) și Serena Williams (2013). Ce va face însă când va câștiga ea la Roland Garros?!

La interviu a fost atât de emoționată de victorie încât i-au dat lacrimile. Însă a putut să spună că încă nu va sărbători fiindcă turneul nu s-a terminat. [S.F.D.]